Ενημερωτικό 25ης Μαρτίου PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 20 Μάρτιος 2016 17:15

Ενημερωτικό Σημείωμα

Προς Γονείς και Κηδεμόνες

«Συμμετοχή του Σχολείου σεεκδηλώσεις για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821»

Α. Σχολική εορτή 24ης Μαρτίου 2016- Κατάθεση στεφάνου

Σας γνωρίζουμε ότι στις 24 Μαρτίου 2016, ημέρα Πέμπτη, θα πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη σχολική εορτή για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 25 ης Μαρτίου 1821 . Η εορτή για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο θα ξεκινήσει στις 09.00΄. Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 08.45΄. Η εκδήλωση θα διαρκέσει περίπου μιάμιση ώρα και η ώρα της αποχώρησης των μαθητών θα είναι περίπου ανάμεσα τις 10.30΄ και τις 10.45΄.

Μετά το πέρας της εορτής οι μαθητές/τριες που είναι στο τμήμα της σημαίας (σημαιοφόρος, παραστάτες και η ταμπελοφόρος ) θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου στις 11.00΄. Το τμήμα θα ξεκινήσει από το σχολείο για την κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο της πόλης (11.30΄) και θα επιστρέψει και πάλι στο σχολείο με το πέρας της εκδήλωσης. Όσοι γονείς ή κηδεμόνες επιθυμούν και μπορούν να παραλάβουν τους παραπάνω μαθητές/τριες μετά το τέλος της κατάθεσης στεφάνου, να το γνωστοποιήσουν στο συνοδό εκπ/κό (Καθηγητή Φυσικής Αγωγής).

Β. Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2016? Στολή παρέλασης

Για φέτος ανήμερα της εθνικής επετείου (25 Μαρτίου 2016, ημέρα Παρασκευή) έχει επιλεγεί από τη Διεύθυνση Π.Ε. Καβάλας το σχολείο μας να παραστεί με αντιπροσωπεία του - ο σημαιοφόρος με τη σημαία και τους δύο (2) παραστάτες, σύνολο τρία(3) παιδιά, συνοδευόμενα από το Δντη της Σχολικής μονάδας- στη επίσημη δοξολογία που θα τελεστεί στον Καθεδρικό Ιερό Ναό Αποστόλου Παύλου. (Χρόνος προσέλευσης : 10.00΄) Στη συνέχεια και μετά το πέρας της δοξολογίας η αντιπροσωπεία των παραπάνω μαθητών με τον εκπ/κό τους, θα αναχωρήσουν για τον χώρο της παρέλασης.

Σχετικά τώρα με την παρέλαση της 25ης Μαρτίου, οι μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄, θα πρέπει να βρίσκονται όπως κάθε χρόνο με τη στολή τους στον χώρο έναρξης της παρέλασης, και συγκεκριμένα στο σημείο που τελειώνουν τα "αυτοκινητάκια" και αρχίζει το κολυμβητήριο, το αργότερο μέχρι τις 11.15΄ . Τους μαθητές που θα παρελάσουν- αμέσως μετά το πέρας της παρέλασης- θα παραλάβουν με ευθύνη τους οι γονείς ή κηδεμόνες από τον χώρο τερματισμού της (κυκλικός κόμβος παραλίας). Σε περίπτωση βροχής πριν την έναρξη της παρέλασης- που θα οδηγήσει και στη ματαίωσή της- τα παιδιά θα παραλάβουν με ευθύνη τους οι γονείς ή κηδεμόνες τους από τον χώρο μπροστά από το κυλικείο του Διοικητηρίου.

Σχετικά τώρα με τη στολή της παρέλασης υπογραμμίζουμε τα εξής: τα αγόρια θα φορούν από κάτω σκούρο μπλε παντελόνι και τα κορίτσια σκούρη μπλε φούστα σε γραμμή σχεδίασης «Α» - όσοι και όσες χρειαστεί να τα προμηθευτούν έγκαιρα- ενώ από πάνω όλοι θα φορούν τις μπλούζες που τους διαθέτει το σχολείο (άσπρες μπλούζες με μακρύ μανίκι και σκούρο μπλε γιακά). Τα παπούτσια πρέπει να είναι χρώματος μαύρου. Υπογραμμίζεται ότι η μπλούζα που δόθηκε από το σχολείο για την παρέλαση της 28ηςΟκτωβρίου, θα πρέπει να επιστραφεί πλυμένη μετά και την παρέλαση της 25ης Μαρτίου, ώστε να είναι σε καλή κατάσταση, έτοιμη να αποθηκευτεί και να επαναχρησιμοποιηθεί την επόμενη σχολική χρονιά.

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση του σχολείου.

Καβάλα 22/3/2016

Ο Δντης του Σχολείου